položek
s DPH
  • Zobrazit

Putin

čeština Jazyk
0196759Kód:
9788087423684EAN:
978-80-87423-68-4ISBN:

Daranus

Výrobce:
Skladem u dodavatele (dodání 1 - 7 dnů)
349  / ksBěžně s DPH:
297  / ksCena s DPH:
Ušetříte: 52  / ks (14,9%)
Množství:
ks Hlídat zboží na pokles ceny
Putin

Popis: Putin

Rusko není Mordor! Není to fantaskní říše zla na východě, tak jak ji v Pánovi prstenů uhnětl spisovatel Tolkien. Je to jen obrovská země, začínající u Baltu a končící na dohled Aljašky. Neumí vyrobit dobrý osobní automobil, ale rakety dělá na úrovni... Můžete se Ruska bát a stíhat ho nenávistí, nic ale už nezměníte na tom, že tady je a že v minulosti přemohlo Napoleona, stejně jako o mnoho let později Hitlera. Rusku kdysi vládl car - gosudar vseja Rusi. A potom v rudých časech diktátor Stalin a mocní, z nichž máme nejhorší zkušenosti s Brežněvem a nejlepší s Gorbačovem. Nyní je ale v čele Ruska prezident Vladimir Putin. Někdo má z něho strach a v internetových diskusích ho častuje nadávkou Putler. Někdo zas naznačí, že pracovitý, sportumilovný Putin je sekáč, byť Rusko s jeho kývnutím zabralo protiprávně poloostrov Krym. Řekněme ovšem, že Putina si lidé zvolili, zatímco Stalina nebo cara báťušku ne. A že na Rusi horuje pro "diktaturu zákona", zatímco ti předchozí mluvili spíš o "diktatuře proletariátu". A jistě by taky rád stál v jednom šiku s mocenským výkvětem Západu, jenomže Rusko je pro Západ příliš nevypočitatelné a nezkrotné. Putin se poprvé stal prezidentem v roce 2000, kdy v Kremlu vystřídal Borise Jelcina, zničeného po několika infarktech. Zdědil po něm rozbitý stát v moci novopečených miliardářů a regionálních baronů. Stařičký Gorbačov v lednu 2015 o Putinovi řekl: "Panoval chaos. Ekonomika byla v troskách, celé regiony chtěly odejít. Putin ten proces zastavil. A to zůstane. Dokonce kdyby Putin nic víc neudělal, toto by mu bylo přičteno k dobru." Pokud se k něčemu chcete vyjádřit, měli byste to znát. A týká se to i největší země světa a Vladimira Putina. Tato kniha vám k poznání Putinova Ruska nabízí klíč. Uchopte ho do ruky a odemkněte bránu.

Úryvek

Z kapitoly Vladimir Putin, osobní portrét:

Po opětovném nástupu do funkce v roce 2012 svolil prezident k dokumentárnímu filmu Putin jako člověk, který se zaměřil na jeho současnou denní rutinu a styl práce. Film televize NTV tak poodkryl kremelskou pokličku a ukázal, jak vypadá prezidentova každodennost a to, co si o ní sám Vladimir Vladimirovič myslí. Na otázku, do jaké míry jeho práce omezuje jeho svobodu jako člověka, řekl Putin v dokumentu, že tak jako tak „dělám, co se mi líbí“. Takže žádné omezení pro sebe nevidí, protože má svou práci rád a dělá ji, protože ji má rád.

Putinovy večery jsou podle všeho hodinami různých pracovních setkání, které pro pozvané znamenají někdy skoro nekonečné čekání na to, až je prezident bude moci přijmout. Je totiž známo, že Putinův denní rozpis mívá často skluz. Prezident je sice celou dobu obklopen suitou lidí, ale přitom pije čaj z termosky, uložené pod stolem, na kterém jsou poskládány štosy červených složek s dokumenty. K jeho ranní rutině patří pravidelný pohyb s posilováním v tělocvičně a následně plavání v bazénu, koupele ve studené (12 stupňů) a horké (46 stupňů) vodě a sauna.

První pracovní povinnosti plní prezident hned ráno, poté co vstane. Čte operativní dokumenty, podepíše, co je potřeba, a až potom jde sportovat. K snídani si dává obyčejnou kaši, sýry, tvaroh s medem a zeleninový „prezidentský koktejl“, kde je podle všeho například křen a červená řepa.

 

 Z kapitoly Rusko: ve světě jako velmoc:

Krvavé události Majdanu roku 2014 měly nakonec za svůj leitmotiv geopolitické směřování Ukrajiny, a to výlučně směrem na Západ. Podpořilo to ruské obavy, že s mocenskou změnou v Kyjevě ztratí Ukrajina svůj neutrální status a že se vojenská infrastruktura NATO, respektive Američanů, přiblíží na necelých pět set kilometrů k Moskvě.

Tragédií majdanské „revoluce“ bylo, že Ukrajina sklouzla do pozice výběru buď – anebo, což neodpovídalo představám jisté části Ukrajinců. Zejména obyvatel ukrajinského východu, žijících v přímém sousedství s Ruskem. Majdanští vítězové zvolili ovšem vůči Rusku konfrontační tón, stejně jako vůči podstatné části obyvatel východu, který se na jaře 2014 začal bouřit proti výsledkům událostí v Kyjevě, kde se do značné míry prosadili i ukrajinští nacionalisté.

Rusko těchto vnitřních rozporů využilo. Šlo mu o vlastní zájmy v postsovětském regionu, tedy konkrétně o blokování dalšího rozmachu NATO směrem na východ. A destabilizace Ukrajiny s pomocí války donbaských separatistů proti vojskům Kyjeva byla surová, nicméně klasická taktika, jak tohoto cíle dosáhnout. Anexe Krymu byla oproti tomu rychlý krok k pojištění ruských pozic v Černomoří. Než riskovat možnou ztrátu Sevastopolu, rozhodlo se Rusko k radikálnímu řezu. Připojilo si Krym i za cenu toho, že bude ve světě vnímáno jako stát darebák (rogue state).


KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody

FastCentrik® - Pronájem e-shopu

Provozovatel: Knihkupectví Daniela, Masarykovo nám. 100, 256 01 Benešov
Telefon: 605 214 340      obchod@knihkupectvidaniela.cz
www.knihkupectvi-daniela.cz
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.


JavaScript musí být povolen